Best of Year Awards Winners 2018

Dec 2, 2018

Browse the winners and honorees of Wifijerez's 13th annual Best of Year Awards. Project and product winners were announced in New York City at the River Pavilion, Javits Center on November 30th in a ceremony hosted by editor in chief Cindy Allen. In total, the Best of Year Awards included an astonishing 2,000 entries and 586 finalists in 133 design categories. Read full coverage of the event here.

Project
Product
Architectural Installation/Pop Up
Winner
Storefront Library by
Photography by: Naho Kubota
Honorees
Nomaad Living by
Photography by: Daniele Domenicali
The Diner by
Photography by: Michele de Candia
Ghost Cabin by
Over/Under Kiosks by
Photography by: Brooke Holm
Exhibition/Installation
Winner
Doppelgängers by
Photography by: Antonio Follo
Honorees
Unbuilding Walls by
Photography by: Jan Bitter
Light Theaters by
Photography by: Alberto Canepa
Constellation of Stargazing Tea Ceremony House by
Photography by: Fumio Araki
Tradeshow Booth
Winner
Jisushe 2017 Guangzhou Design Week Exhibition Hall by
Photography by: Jisushe
Honorees
Pile Array, Guangzhou Design Week 2017 by
Photography by: Liang Zhigang
DockATot, JPMA Baby Show 2018 by
Photography by: Eric Laignel
Twisting, Shanghai Hotel Design and Products Expo 2017 by
Photography by: Kris Lin
Beauty/Spa
Winner
Sangha by Octave Wellness Center by
Photography by: Richard Bryant and Seth Powers
Honorees
Salon Xia by
Photography by: Laure Joliet
Crystalscape by
Photography by: Fumio Araki
Bürgenstock Hotels & Resort Alpine Spa by
Photography by: Bürgenstock Hotels & Resort
Fitness
Winner
Equinox Culver City by
Photography by: Fotoworks/Benny Chan
Honorees
Midtown Athletic Club and Hotel by
Photography by: Anthony Tahlier Photography
G-Cubed by
Photography by: Benny Chan & Fotoworks
Transformation by
Photography by: Suzhou Thinker Wifijerez
Branding & Graphics: Environmental
Winner
McDonald’s Headquarters by
Photography by: Garrett Rowland
Honorees
Hudson River Trading by
Photography by: Garrett Rowland, courtesy of Gensler
Yakityutyu Housing Complex, Cal Poly San Luis Obispo by
Photography by: Francisco Lopez de Arenosa
Wasserman Football Center, University of California, Los Angeles by
Photography by: Garrett Rowland
Branding & Graphics: Collateral
Winner
CRCelebrates30 by
Photography by: CetraRuddy Architecture DPC
Honorees
Wicked Eats by
Photography by: Philip Gabrie
Tiziano and Gerhard Richter: Il Cielo sulla Terra Exhibition by
Photography by: Lissoni Associati
NeoCon 2018 Rebrand by
Photography by: Maiarelli Studio
Studio Allston Hotel by
Photography by: Paul Reiss
Rosina by
Photography by: Nathan Kirkman
Budget
Winner
Shoreline Hotel Waikiki by
Photography by: BHDM/Adam Macchia
Honorees
Studio 1201 by
Photography by: Brian Roberson, Dan Taylor
Bookmarks Nonprofit Bookstore & Literary Arts Gathering Space by
Photography by: Keith Isaacs Photo
Education: Higher Learning
Winner
Center for Media and Design & KCRW Media Center, Santa Monica College by
Photography by: Michael Moran
Honorees
Coastal Biology Building and Marine Sciences Campus, University of California, Santa Cruz by
Photography by: Michael David Rose Photography
Niagara-on-the-Lake Campus Student Commons, Niagara College by
Photography by: Tom Arban
Alumni Auditorium and Schaefer Awards Gallery, Columbia University Irving Medical Center by
Photography by: Pavel Bendov
San Joaquin Student Housing, University of California, Santa Barbara by
Photography by: Bruce Damonte
Education: Primary and High Schools
Winner
The World Academy by
Photography by: Paul Ott
Honorees
Success Academy Charter School and Education Institute by
Photography by: James Ewing Photography
Katz Family Pavilion and Shalom Garden by
Photography by: Benny Chan
Beaver Country Day School Research + Design Center by
Photography by: John Horner
Kid's Zone
Winner
Polycarbonate Neverland and Aranya Kid’s Restaurant by
Photography by: CreatAR Images
Honorees
NUBO Chatswood by
Photography by: Amy Piddington
ORA - Nursery of the Future by
Photography by: Priyanka Vohra Anand
Photography by: Daqi Zhang
Green
Winner
Tsingpu Yangzhou Retreat by
Photography by: Pedro Pegenaute
Honorees
Edible Academy by
Photography by: Robert Benson Photography
Fulton West by
Photography by: Tom Harris
The Spheres by
Photography by: NBBJ/Sean Airhart; Stuart Isett; Bruce Damonte
Skyscraper (the Bruges Whale) by
Photography by: Matthias Desmet
Greater Good
Winner
Acompanya'm Therapeutic Unit by
Photography by: Adrià Goula
Honorees
Shelter Squared by
Photography by: Buddy Bleckley
Chelsea District Health Center by
Photography by: Michael Moran
The Alice at Goodman Theatre by
Photography by: Hall + Merrick Photgraphers
Institutional
Winner
Aaniin Community Centre and Library by
Photography by: Scott Norsworthy/Tom Arban
Honorees
Costa Rica Convention Center by
Photography by: Andrés García Lachner; courtesy of Gensler
Salt River Pima Maricopa Indian Community Justice Center by
Photography by: Matt Winquist
The Superior Court of California by
Photography by: Bruce Damonte
Library
Winner
Kikuchi City Central Library by Nomura Co.
Photography by: Atsushi Ishida
Honorees
Jurong Library, Jinke Branch by
Photography by: Xiangyu Sun
DC Public Library, West End Branch by
Photography by: Ron Ngiam
CRLand Archive Library by
Photography by: Shengliang Su
Large Museum/Art Gallery
Winner
Gateway Arch Museum by
Photography by: Nic Lehoux
Honorees
LEGO House by
Photography by: Iwan Baan, Laurian Ghintioiu
Song Art Museum by
Photography by: Xia Zhi
Small Museum/Art Gallery
Winner
History Museum Graz by
Photography by: Paul Ott
Honorees
National Museum of Ceramics Princessehof by
Photography by: Ewout Huibers
R & Company Gallery by
Photography by: Emily Andrews
Entertainment
Winner
Wuhan Panlong Plaza Yinxing Cinema by
Photography by: Jonathan Leijonhufvud
Honorees
Shenzhen Cine Sky Cinema by
Photography by: Jonathan Leijonhufvud
Hayes Theater by
Photography by: Paul Warchol
Hangzhou Neobio Family Park by
Photography by: Shao Feng
Public Space
Winner
China Railway Qingdao World Expo City Conference Center by
Photography by: Kai Wang
Honorees
The Bentway by
Photography by: Nic Lehoux
Empire Stores by
Photography by: David Rahr, Lester Ali, Raimond Koch, Patrick Donahue, K Taro Hashimura
Transportation
Winner
Harbour City Ocean Terminal Extension by
Photography by: Amy K. Boyd
Honorees
Gary Jet Center by
Photography by: Tom Harris
Washington Park Tri-Met Station by
Photography by: Sally Painter
Outdoor
Winner
Lotus Square Art Center by
Photography by: Dabin
Honorees
North Forest Trail Biological Pavilion, Crystal Bridges Museum of American Art by
Photography by: Timothy Hursley
85 Broad Street by
Photography by: FXCollaborative
One Park Taipei by
Photography by: Yuan Lih Construction Company
North Beach Park by
Photography by: Art Gray
Healthcare
Winner
Memorial Sloan Kettering Cancer Center by
Photography by: Halkin/Mason Photography, LLC
Honorees
Cooperman Family Pavilion by
Photography by: Chris Cooper
NewYork-Presbyterian David H. Koch Center by
Photography by: Frank Oudeman
SickKids WAV PlayPark by
Photography by: Richard Johnson
Health & Wellness
Winner
Beckoning Path by
Photography by: Peter Aaron/Esto
Honorees
NYDG Integral Health & Wellness by
Photography by: Albert Vecerka/Esto
NewYork-Presbyterian Integrative Health and Wellbeing by
Photography by: Eric Laignel
Baylor Sports Therapy & Research at the Star by
Photography by: James Steinkamp
Bar/Lounge/Social Club
Winner
The Flow of Ecstatic by
Photography by: Peng Yu Xian
Honorees
Bar Auditorio by
Photography by: Jaime Navarro
The Collective by
Photography by: Heywood Chan, YE-H PHOTOGRAPHY
Balance Patch Video Gaming Cafe by
Photography by: John Horner Photography
Camden Cocktail Lounge by
Photography by: Brandon Barré
Coffee/Tea
Winner
Heytea DP3 Hills Beyond by
Photography by: Zhe Zeng
Honorees
TMB Tea Mixture Bar by DPD Consultant
Photography by: Micheal Lam
Hey Tea by
Photography by: Leaping Creative
Sky Tea House by
Photography by: Wu Yongchang
Counter Service
Winner
San Luis Gastronomic Market by
Photography by: David Frutos
Honorees
Spoonfed by
Photography by: Paul Vu
Bread by
Photography by: The Raws
Naim Cafe by
Photography by: Sean Fennessy
Casual Dining
Winner
Restaurant Birch by
Photography by: Sergey Melnikov
Honorees
Taquería El Califa by
Photography by: Camila Cossio
HeSheEat by
Photography by: Dick Liu
Constantine by
Photography by: Maxime Brouillet
Fine Dining
Winner
Ta-Ke by
Photography by: Mr. Virgile Simon Bertrand
Honorees
Fucina Restaurant by
Photography by: Nick Rochowski
DaDong by
Photography by: Eric Laignel
Noma by
Photography by: Irina Boersm
Arbor by
Photography by: Virgile Simon Bertrand
Hotel Dining
Winner
Alain Ducasse at Morpheus by
Photography by: Jouin Manku
Honorees
Somerset by
Photography by: Anthony Tahlier
Hyatt Place Hotel Sanya Restaurant by
Lago by Julian Serrano by
Photography by: 3 Images
Voyages by Alain Ducasse by
Photography by: Pierre Monetta
Large Resort
Winner
Olea All Suite Hotel by
Photography by: CLAUS BRECHENMACHER-REINER BAUMANN PHOTOGRAPHY
Honorees
Six Senses Kaplankaya by
Photography by: John Athiramitis/ Six Senses Kaplankaya
Mist Hot Spring Hotel by
Photography by: W Workspace
Four Seasons Papagayo by
Photography by: Don Riddle
Small Resort
Winner
Sacromonte Landscape Hotel by
Photography by: Leonardo Finotti / Tali Kimelman
Honorees
Umari Casa Tremblant by
Photography by: Evan Dion
Poly Gold Ting Harbour Villa Resort Hotel by
Photography by: Huang Zaohui
Manshausen 2.0 by
Photography by: Snorre Stinessen/Kjell Ove Storvik
Urban Chain Hotel
Winner
Four Seasons Hotel Kuwait, Burj Alshaya by
Photography by: Virgile Simon Bertrand
Honorees
Waldorf Astoria Chengdu by
Photography by: Champalimaud
HY 36 Crown Plaza by
Photography by: David Mitchell
W Hotel Suzhou by
Photography by: Ed Reeve
Urban Boutique Hotel
Winner
Sukhothai Shanghai Hotel by
Photography by: Pedro Pegenaute
Honorees
Hôtel Monville by
Photography by: Adrien Williams
La Peer Hotel by
Photography by: Art Gray
Hotel Kabuki by
Photography by: Garrett Rowland
Hotel Transformation
Winner
Line Hotel by
Photography by: Eric Laignel
Honorees
21c Museum Hotel Kansas City by
Photography by: Chris Cooper
Gran Hotel Inglés by
Photography by: Eric Laignel
Freehand New York by
Photography by: Adrian Gaut
Extra Large Office
Winner
Regional Council Île-de-France by
Photography by: Eric Laignel
Winner
McDonald's Headquarters by and
Photography by: Garett Rowland
Honorees
Latham & Watkins by
Photography by: Halkin Mason
Vans Headquarters by
Photography by: Eric Laignel
Large Office
Winner
Mercedes-Benz USA by
Photography by: Garrett Rowland and Jason ORear
Honorees
21st Century Fox by
Photography by: Eric Laignel, courtesy of Gensler
AEB Headquarters by
Photography by: Ippolito Fleitz Group
Espace CDPQ by
Photography by: Claude-Simon Langlois
Associated Press by
Photography by: Eric Laignel
Large Tech Office
Winner
NVIDIA Headquarters by
Photography by: Jason O'Rear
Honorees
Valve Headquarters by and
Photography by: Ema Peter
Slack Headquarters by
Photography by: Garrett Rowland
Tech Client Office Expansion by and
Photography by: Chuck Choi
Mid-Size Corporate Office
Winner
Private Office by
Photography by: Nic Lehoux
Honorees
Area 2071 by
Photography by: Jonathan Gainer
Kaiser Family Foundation by
Photography by: Adam Rouse
Tommy Hilfiger NY Headquarters by
Photography by: Eric Laignel
FTI Consulting by
Photography by: Devon Banks Photography
Mid-Size Real Estate and Construction Office
Winner
Shanghai Baoye Center by
Photography by: Wu Qingshan, He Lian
Honorees
C&P Corporate Headquarters by
Photography by: Paul Ott
Skender by
Photography by: Steve Hall, Hall + Merrick Photographers
Sterling Bay by
Photography by: Kendall McCaugherty, Hall + Merrick Photographers
Mid-Size Tech Office
Winner
Expensify Portland Office by
Photography by: Garrett Rowland
Honorees
Field Nation by
Photography by: Corey Gaffer Photography
Mafengwo Office Space Design by
Photography by: Xia Zhi, courtesy of SYN Architects
GitHub by
Photography by: Jasper Sanidad
DayOne Legal & Technology Building by
Photography by: Zhao Bin
Small Office
Winner
Jiaxing Tkstyle by
Photography by: YAN Ming
Honorees
Collision Lab at Cornell Tech by
Photography by: Bilyana Dimitrova
Sonic Union by
Photography by: Lester Ali, Travis Mark
Edelman Dubai by
Photography by: Pankaj Anand
Small Corporate Office
Winner
Minimalism Flow, Meijing Group by
Photography by: G-Art Design International
Honorees
Basix Headquarters by
Photography by: Amit Geron
Confidential Investment Firm by
Photography by: Jason O'Rear, courtesy of Gensler
Logistic Republic Automation Warehouse by
Photography by: Kuomin, Lee
Co-working Space
Winner
Assemblage by
Photography by: Eric Laignel
Honorees
The Wing Dumbo by
Photography by: Tory Williams
The Grid by
Photography by: Kurt Griesbach 2018
U-Space by
Photography by: Blake Wang
Firm's Own Office
Winner
AD Architecture Office by
Photography by: Ouyang Yun
Honorees
A+I Office by
Photography by: Magda Biernat, Courtesy of A+I
Cadena Concept Design Headquarters by
Photography by: The Raws
Main + Hollister by
Gary Lee Partners Office by
Photography by: Tom Harris Photography
Office Transformation
Winner
New York Stock Exchange by
Photography by: Eric Laignel
Honorees
Hill Office by
Photography by: Eric Laignel
Fitzco, Momentum, Weber Shandwick by
Photography by: Garrett Rowland
777 Aviation by
Photography by: Benny Chan & Fotoworks
Corporate Cafeteria
Winner
4 Times Square by
Photography by: Jeremy Frachette
Honorees
NCR Headquarters by
Photography by: Garrett Rowland Photography
Stir, One Legacy West by
Photography by: Garrett Rowland
McDonald's Headquarters by
Photography by: Garrett Rowland
Commercial Lobby and Amenity Space
Winner
70 Hudson by
Photography by: Alan Schindler
Honorees
121 Seaport by
Photography by: CBT
1407 Broadway by
Photography by: Fogarty Finger
MassMutual Tower Podium Refurbishment by
Photography by: Asia Standard International Group
Residential Lobby & Amenity Space
Winner
Eagle Warehouse by
Honorees
One Hudson Yards by
Photography by: Scott Frances/OTTO
From Winter to Spring Clubhouse by
Photography by: Jing Zhang
88 & 90 Lex by
Photography by: Colin Miller
Multi-Unit Housing
Winner
San Vicente by
Photography by: Paul Vu
Honorees
The Azure by
Photography by: Albert Veserka
Buildings O+M by and
Photography by: Bruce Damonte
Residences at Prince Street by
Large Apartment
Winner
Faena Residence by
Photography by: Michael Moran
Honorees
Union Square Penthouse by
Photography by: Christopher Olstein
Four51 Penthouse by
Photography by: Bob O'Connor
Mid-Size Apartment
Winner
Private Residence by
Photography by: Manolo Yllera
Honorees
18th Street Triplex by
Photography by: Joshua McHugh
Bond Street Residence by
Photography by: Eric Laignel
Central Park Duplex by
Photography by: Eric Laignel
Small Apartment
Winner
Bauhaus Loft by
Photography by: Dick Liu
Honorees
Residence by
Photography by: Eric Laignel
The Zentuary by
Photography by: Dick Liu
Kangping Road Apartment by
Urban House
Winner
Residence by
Photography by: Scott Frances
Winner
Cloud Villa by
Photography by: Highlight Images
Honorees
Natoma by
Photography by: R. Brad Knipstein
White House by
Photography by: TIAN Fangfang
Chelsea Triplex by
Photography by: Frank Oudeman
Beach House
Winner
Acton Cove by
Photography by: Michael Moran
Honorees
Red Creek Road Residence by
Photography by: David Sundberg/ESTO
Lagoon House by
Photography by: Paul Dyer
House On The Bluff by
Photography by: Matthew Carbone
Country House
Winner
Residence by and
Photography by: Douglas Friedman
Honorees
Winged Retreat by
Photography by: Matthew Millman
Residence by
Photography by: Scott Frances
Art Barn by
Photography by: Brent Moss Photography
Residential Transformation
Winner
Layering Courtyard by
Photography by: CreatAR Images (Luo Juncai)/Jin Weiqi
Honorees
Beverly Hills Residence by
Photography by: Daniel Salemi
Wabaunsee County Homestead by
Photography by: Mike Sinclair
Carriage House by
Photography by: Jeff Holt
Residential Sales Gallery
Winner
The XI Sales Gallery by
Winner
Light Waterfall by
Photography by: Kris Lin
Honorees
Vanke Golden Mileage Sales Center by
Photography by: C&C Design Company
Homeland by
Agile Golden Bay by
Photography by: Mr. Zhang Qilin
Kitchen & Bath
Winner
Modern Spanish Residence by
Photography by: Benny Chan
Honorees
Darling Point Cottage by
Photography by: Tom Fergurson
Teaberry by
Photography by: Cesar Rubio Photography
Moncur Church by
Photography by: Simon Whitbread
Kitchen & Bath Showroom
Winner
Fantini Showroom by
Photography by: Courtesy Fantini and Simone Bossi
Honorees
AFNY Project6 by
Photography by: Mark Craemer
House of Rohl Showroom by
Photography by: Tom Harris
Moen Showroom by
Photography by: Tom Harris
Showroom
Winner
Steelcase WorkLife and WorkCafe by and
Photography by: Benny Chan
Honorees
Knoll by
Photography by: Elizabeth Felicella
Daikin Showroom by
Photography by: Dick Liu
Stickbulb Studio and Showroom by
Photography by: Joseph De Leo and Robert Dunne
LaCanTouch Design & Decoration Gallery by
Photography by: Yunpu Cai
Large Retail
Winner
Landmark - Filinvest by
Photography by: Toto Labrador Darklab
Honorees
Calvin Klein Showroom by
Photography by: Elizabeth Felicella
Parly 2 by
Photography by: Eric Laignel
Ganahl Lumber South Bay by
Photography by: Martin King
Mid-Size Retail
Winner
Bulgari by
Photography by: Manolo Yllera
Honorees
WADA Sports Flagship Store by
Photography by: Stirling Elmendorf
Chow Thai Fook by
Photography by: Jonathan Leijonhufvud
Optimo Hat Company by
Photography by: Tom Rossiter
Small Retail
Winner
Valextra Flagship Store by
Photography by: Pedro Pegenaute
Honorees
Khromis by
Photography by: Dennis Lo
Headfoneshop by
Photography by: Doublespace Photography, Amanda Large & Younes Bounhar
Eames NW by
Photography by: Ed Sozinho
Carnabys Bespoke Jewellery by
Photography by: Ben Rahn/A-Frame Inc.
On the Boards: Commercial
Winner
Lichen by
Photography by: Park + Associates
Honorees
Oklahoma Contemporary Arts Center by
Photography by: Skyline Ink
West End by
Rüh Landscape Hotel by
Photography by: MAPA Architects
On the Boards: Residential
Winner
150 Central Park South by
Photography by: SPAN Architecture
Honorees
ARO by
Photography by: CetraRuddy Architecture DPC
Summit Horizon Neighborhood by
Photography by: Powder Mountain: Paul Bundy
The Box House by
Photography by: Messana O'Rorke
Shining Moment
Winner
Profiles by
Photography by: LGM Studio
Honorees
Parq by
Photography by: Adrien Williams
Facade Reconstruction of Qingdao Fashion Center by
Photography by: Xiaojun Bu
Pier 17 by
Photography by: C. Taylor Crothers
Accessories
Winner
Hip by
Honorees
Limbus GreenFrame by
Henry Clock by
tn Storage & Accessories Collection by
Tabletop
Winner
Hepburn by Brad Ascalon Studio NYC by
Honorees
Wonk Collection by
Linea Ottica Collection by
Monti-Aqua by
Architectural Products
Winner
Linework by
Honorees
Convex 3D Architectural Glass by
Iltuo by
Ciel by
Moon by
Glide by
Acoustical Applications
Winner
Flow and Wave by
Honorees
Architectural Clouds by
ecoustic® Sculpt Collection by
Divy by
Muto Acoustical Panel Solutions by
Futura Acoustic by
Biophilic Acoustical Applications
Winner
Garden on the Wall by Garden on the Wall
Honorees
BuzziMood by
Convex Hexagon by
Gazebo Meeting Pod by
Flourish, Verdanta Collection by
Bath: Cabinetry
Winner
DeKauri by
Honorees
Elemental Collection by
Verdera Voice Lighted Mirror with Amazon Alexa by
Déco Collection by
Bath Fittings
Winner
Inciso Collection by David Rockwell by
Honorees
Vettis™ Single-Handle Concrete Faucet by
MOD.01 Series by
Descanso Widespread Lavatory Faucet, Descanso Series by
Bath Fittings: Tubs & Showers
Winner
Rainmoon by
Honorees
Watercandy by
Delmar Supreme by
AXOR Uno by Axor
AK/25 by
Bath: Fixtures
Winner
Wave Bowl, Sonar Collection by
Honorees
Kensho by
Neorest NX2 Intelligent Toilet by
Rigo by
Alape Bicolor and Metallic Dark Iron by
Flooring: Broadloom Carpet
Winner
The Moiré Collection by
Honorees
The Self-Expression Project by
Dust Jacket and Dog Eared, The Drawing Room Collection by
Tops Collection by
Flooring: Modular Carpet
Winner
Inside Shapes by
Honorees
Dichroic by
Nutopia by
Textured Sky by
Visual Code by
Flooring: Rugs & Carpet
Winner
Martyn Thompson Collection by
Honorees
Jeff Andrews Collection by
David Rockwell Collection by
Wash-Sunset, Capsule Gallery I by
Jamaa Series Rug Collection by
Turas Collection by
Flooring: Shapely Carpet/Rugs
Winner
In The Hood: Ghislaine Vinas x Empire Collection by
Honorees
Linework Collection by
RE/Form by Zaha Hadid Design by
Mirage by
Flooring: Cement Tile
Winner
Geometrika Collection by
Honorees
Fruit Salad by
Venice Terrazzo by
David Rockwell for Bisazza by
Cuba Collection by
Hard Flooring
Winner
Pentagonals by
Honorees
Decorart® Rejuvenations™ by
Matita by
Drawn Lines by
Flooring: Tile & Stone
Winner
Futura by
Honorees
Rattan by
Grand Gatsby by
Art Deco by
Contract Furniture: Case Goods
Winner
Charlotte by
Honorees
A-Frame by
Modern Heritage by
70” Cleo Credenza by
Building Block 15" Modular Locker Walls by
Contract Furniture: Desking
Winner
COOM by
Honorees
Woodstock by
Senses by
Square System by
Gateway Height Adjustable Mobile Tables by
Contract Furniture: Partitions and Wall Systems
Winner
Overlay by
Honorees
Koan by
Chart by
Kinzie by
Paravan by
Contract Furniture: Systems
Winner
HooDoo by
Honorees
Mackinac by
Agile by
RockIt by
Kore Work Cart by
Contract Furniture: Tables
Winner
Burin by
Honorees
X2 by
Rhoi Tables by
Turo by
MYNE™ by
Contract Furniture: Side Tables
Winner
Fluted Glass Table by
Honorees
Lotiv by
Elliot by Patrick Jouin by
Reverse Occasional Marble & Cement Tables by
Educational Furniture
Winner
Townhall by
Honorees
Ginkgo Plastic by
Gnosi by
InterAct Wall by
Healthcare Furniture
Winner
Nano by
Honorees
Grand Island Recliner by
Wilder by
Embold Collection by
Palisade Collection by
Residential Furniture: Storage
Winner
Sideboard Dolmen Collection by
Honorees
Selene by
Trapeze by
C-210 Prairie by
Residential Furniture: Dining Tables
Winner
Humo by
Honorees
Sumi by
Kensington by
Icon by
Residential Furniture: Occasional Table
Winner
Whorl Console, Concrete Canvas Collection by
Honorees
Cascade Side Table by
The Cairn Collection Table by
Hew Side Table by
Zigi Marble by
Residential Play Furniture
Winner
Touffu by
Honorees
Diagonal by
Wit Chair by
Shipped by
Lunar Table and Eclipse Chair by
Hardware
Winner
Alina Hardware Collection by Skidmore, Owings & Merrill by
Honorees
Tirar by
Jay Jeffers for Access by Accurate by
Ore Collection by
Bullet+Stone Collection by
Looking Glass Collection by Workshop/APD by
Kitchen Appliances
Winner
48" Full Size Refrigerator with a Glass Door by
Honorees
Nugget Ice Machine Collection by
Savor the Seasons Color Collection by
Professional Series by
Hestan 36” 5-Burner Dual Fuel Range, KRD Series by
Kitchen Cabinetry
Winner
Williamsburg Intarsio The 50s Kitchen by
Honorees
Epoch by
Vision by
Modus by
Kitchen Fixtures & Fittings
Winner
Ombré Faucet Finish by
Honorees
Litze® Pull-Down Faucet with Angled Spout by
Crystal Collection by
Blanco Precision® R0 Durinox® Super Single Bowl with Apron by
Luxury Italian Black Stainless Steel Kitchen Sink by
Lighting: Floor
Winner
North by
Honorees
High Line by
Proto Floor Lamp by
Portal by
Lighting: Table
Winner
Dipping Light by
Honorees
Bibliotec by
Calvino by
Old Sparky by
Lighting: Pendant
Winner
Gople by Bjarke Ingels Group by
Honorees
Lola by
Cartoni 900 by
Deco-ish by
Lighting: Chandelier
Winner
Arrangements by
Honorees
Vine by
Coral Pendant, The Coral Collection by
87 by
Totem Series by
Lighting: Sconces
Winner
Graffiti by
Honorees
Superficie by
Pluck by
Falling Stars Sconce by
Thin Diamond Sconce by
Architectural Lighting
Winner
Aura Collection by
Honorees
Infra-Structure by
Cana Lamp by
Lámina by
Materials, Treatments, and Surfaces
Winner
Vapor® Graphic Perf® by
Honorees
Squar by Giovanni Barbieri by
Artpanel by
Open by
Ebanys by
Outdoor Furniture
Winner
Harvest by
Honorees
Adam Tables by
Get-Together Table by
Tecno by
Calatini by
Outdoor Seating
Winner
Quadrado by
Honorees
Solanas by
Land Lounge Chair by
Sag Harbor Lounge Chair by
Pixel by
Contract Seating: Bench and Stool
Winner
Drop by
Honorees
Droplets by
Boomerang Bench by
Kiik by
LinkUP by Mac Stopa by
Contract Seating: Conference
Winner
Maari by
Honorees
Flex Armchair by
Delgado Seating Collection by
Ginkgo Conference by
Pax Chair by
Contract Seating: Guest
Winner
Halo by
Honorees
Tango by
1 Inch Collection by
Boheme by
Moda by
Preludia Series by
Contract Seating: Highback
Winner
BuzziSpark by
Honorees
Floater by
Medinah by
Outline Highback Sofa by
141 by
Contract Seating: Lounge
Winner
BaBa by
Honorees
Cesto by
Diego by
Lína Swivel Chair by
Fiji Chair by
Lives by
Contract Seating: Sofa
Winner
Bob by
Honorees
Ren Collection by
Mod by
Entourage by
Dado by
Contract Seating: Task
Winner
AT by
Honorees
Silq by
Cosm by
Smart Ocean by
Zonal by
Residential Seating
Winner
Mullit by
Honorees
Elipse by
3 Skin Soft by
Nuvolari ArmChair, Cinecitta’ Collection by
Pedersen Chair by
Residential Seating: Bench and Stool
Winner
Bandra by
Honorees
Felt Series by
Satet Bench by
Inez Stool by
KG Bench by
Residential Seating: Lounge
Winner
Chips by
Honorees
Paipaï by
Galet by
Vuelta Collection - 24K Gold Base by
The Pot by
Residential Seating: Sofa
Winner
Lan by
Honorees
Bloke Collection by
Bellport by
Triennale Sofa, Cinecitta' Collection by
Kim Sofa by
Contract Textiles
Winner
Endless by
Honorees
Line Art by
Intertwine Collection by
Tactility by
Cutting Edge by
Contract Textiles: Designer Collection
Winner
Darning Sampler by
Honorees
Taher Asad-Bakhtiari Textiles Collection by
Felderman Keatinge Collection by
Matter by
Healthcare Textiles
Winner
Between the Lines Collection by
Honorees
Remede Pure Nylon Collection by
Habitat Collection by
Hospitality Textiles
Winner
Heritage Collection by
Honorees
Portfolio Collection by
Tilt/3D Collection by
Common Roots Upholstery & Drapery by
Textiles: Leather
Winner
Lua by
Honorees
Denizen by
Lumen by
Duvel Rustica Cowhide by
Outdoor Textiles
Winner
Curious Crowd by
Honorees
Odyssey by
Lontano by
Roman Holidays Collection by
Pure Collection by
Residential Textiles
Winner
The Architexture Collection by
Honorees
Samara by
Drenthe Heath by
Ellis Laser Cut Border, Everly Collection by
Contract Wall Covering
Winner
Ukiyo by
Honorees
The Inkling Collection by
Natural Dimensions by
So Good by
Wall Covering: Fabric
Winner
Metallic Ombré by
Honorees
Mix by Arte by
Lacebark by
Tandem and Quarry Wallcovering, Renaissance Collection by
Wall Covering: Paper
Winner
Oil + Water by
Honorees
Pyramid by Arte by
Native Collection by
Twisted by
Wall Covering: Tile and Stone
Winner
Celosia by Patricia Urquiola by
Honorees
Nuovo by
ModCraft SlopeStyle Dimensional Wall Tile by
Plume by
InLine by
Window Treatments
Winner
Xorel Vue by
Honorees
Matrix by
Macrame by
Network Drapery by
Pendleton by Sunbrella® by
Technology
Winner
Melo by
Honorees
Sentido Touch-Sensitive Design Switch by
Boho by
Celliant Collection by
Automotive: Innovation
Winner
360c by
Honorees
Jaguar I-PACE by
Q Inspiration by
Automotive: Overall Design
Winner
Range Rover SV Coupe by
Honorees
XC40 by
QX50 by